Yumurtlama (Ovulasyon) dönemi (günü, tarihi) hesaplama

Yumurtlama Dönemi hesaplama 1

Yumurtlama gününü bilen ve bu tarihlere yakın bir zamanda cinsel ilişki sonucu hamile kalma ihtimali çok ciddi oranda artmaktadır. Hamilelik için en uygun zamanı hesaplamak için ise yumurtlama (Ovulasyon) tarihini belirlemek büyük önem arz ediyor. Adet günleri düzenli olan kadınlarda yumurtlama işlemi adet görmeden önce yaklaşık 14 gün önceden başlamaktadır, yumurtlama tarihini belirlemenin en etkili ve kesin yolu bu şekildedir.

Bu hesaplama ile adet döngüsü 28 günde gerçekleşen bir bayanda, yumurtlama 14. gün gerçekleşir, bu durumda adet kanamasının başlamasından itibaren ilk günden başlayarak sayılır, böylece sonuç olarak 14. güne denk gelmiş olur.

Yumurtlama başladığı günden itibaren de 2 veya 3 günde bir eşinizle cinsel ilişkiye girerek hamile kalma şansınızı artırabilirsiniz. Not: Adet başlamadan 17-18 gün önce ilişkide bulunmanız gerekiyor, her gün ilişkiye girmekte çözüm değil, çünkü her gün ilişki olduğunda erkeğin sperm sayısında azalma olacağı için bu yöntem önerilmiyor. Bu sebeple 2 ya da 3 günde bir ilişkiye girmek daha uygun olacaktır.

Adet dönemi düzenli olan kadınlarda, tam olarak 30 gün de bir adet görüyorsa, adet başlangıcının ilk gününden başlayarak 16. günde yumurtlama olacağını söyleyebiliriz.

Ancak adet döngüsü 35 gün süren bayanlarda ise yumurtlama günü 21. güne denk gelmektedir yaklaşık. Adet kanaması düzensiz olan bayanlarda yumurtlama tarihini önceden tahmin etmek maalesef daha zordur. Fakat şunu bilmekte yarar var, adet kanaması başlamadan 12 gün önceden yumurtlama meydana gelmektedir.

Yukarıdaki anlattığımız örneklerde, adet gününden geriye doğru sayım yapılmıştır. Adet başlamadan önce 17 veya 18 gün önce ilişkide bulunun gibi, Çünkü yumurtlama günü gelecekte olacak adet döngüsünün başlangıcına göre hesaplamak daha güvenilir bir yöntemdir. Adet ikinci döneminde ise yumurtlama ile ader arasında luteal faz suresi 14 gün olarak sabittir.