Sezaryen doğum sonrası ağrı

sezaryen ağrısı

Sezaryen ameliyatı sonrası çekilen ağrılar her ameliyatta olduğu kadardır. Tıbbın ilerlemesi ile, kullanılacak olan ağrı kesiciler ve anesteziler ile bu ağrılar engellenebilir. Sezaryende ağrının olmasının başlıca nedeni cilt altında pek çok doku ve kasın kesilmesi kaynaklıdır.

Sezaryen sonrası ağrı nasıl azaltılır?

Sezaryen ameliyatı sonrası çekilen ağrı genelde ameliyatın yapılmasından 2-4 saatlik dönemdir. Bu durumda spinal veya epidural anestezi yapılmasının çok önemi vardır. Çünkü, belden verilen bu ağrı kesiciler yaklaşık 2-3 saat daha devam ettiğinden hastalar bu dönemi ağrısız geçirirler. Belden vurulan iğneye bir katater takılarak, ağrı kesicide pompalanılır. Genelde eszaryen ameliyatı sonrası, narkotik aneljezik veya non steroid antienflamatuar denilen ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Hastaya ameliyatytan hemen sonra bu ağrı kesiciler serum ile verilir.

Hasta kontrollü ağrı kesiciler

Hastanın kontrolünde olan bu yöntemde, ağrı hissedildiği anda hasta bir cihaza basar ve ilaç damardan kana verilir. Bu yöntem, epidural anestezi yerinden ya da damardan uygulanabilir. Bu uygulama sezaryen dışında pek çok ameliyatta rahatlıkla uygulanmaktadır.

Ağrı ne zaman geçer?

Sezaryen ameliyatı sonrası 6 saat içinde ağrı yavaşlar ve hasta rahatlar. Ayağa kalkabilir ve kasıklarda, karında hafif ağrılar olabilir. Ameliyat sonrasında yaklaşık 24 saat içinde ağrı azalmış ve şiddeti durmuştur. Hasta bir süre daha ağrı kesici kullanır ve 1 hafta içinde iyileşme tam olur. Hastaya eve çıktıktan sonra mümkün olduğunca ani harekette bulunmaması öğütlenir.

Leave a Reply

Pillules pour augmenter le potentiel

отоларинголог киев

У нашей компании интересный интернет-сайт , он рассказывает про www.danabol-in.com.