Kilo vermek için yapabileceğiniz 14 şey

Kilo vermek için yapabileceğiniz 14 şey 1

Zayıflama konusunda klişeleşmiş tavsiye ve fikirlerden bıktıysanız, kilo vermek için uygulayabileceğiniz önerileri sizlerle paylaşacağız. Yazımızda, günlük yaşantınızda genellikle dikkat etmediğiniz ancak kilo vermenizi önleyen etkenlerle ilgili bilgiler bulacak ve zayıflama konusunda çok daha doğru bir hareket çerçevesi çizebileceksiniz. İşte, detaylar;

Yemeğin hangi ortamda yendiği önemli;

Bu ifade size tuhaf geliyor olabilir. Ama yemek yediğiniz yerin önemli olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Şu şekilde;

Aynanın karşısında yemek yemek:

Yapılan bir araştırmaya göre, ayna karşısında yemek yenmesinin kalori alımını %33 oranında azalttığı belirlenmiştir. Arizona State Üniversitesindeki bu uzmanlar, böyle bir sonucun ortaya çıkmasındaki en önemli etkenin yemek yerken kişinin kendisini izlemesinin farkındalığı arttırması olarak belirtmektedirler. Buna benzer bir durumu tabaktaki yemeği bir müddet izleyerek de elde etmeniz mümkündür.

Rahat sandalyelerde oturmayın:

Fast foodlarda niçin oldukça rahatsız sandalyeler tercih edildiğini biliyor musunuz? Bunun nedeni gayet basittir. Rahatsız sandalyeler daha az oturmanıza neden olup, yemeğinizi hemen bitirip kalkmanızı teşvik etmek için kullanılmaktadır. Çünkü insanın bilinçaltı, konforlu bir ortamda çok daha fazla zaman geçirmenize yol açacaktır. Rahat bir sandalyede yemek masasında geçirilecek fazladan her dakika, aynı zamanda fazladan kalori almak demektir. Bundan dolayı rahatsız sandalyelerde oturmaya özen gösterin.

Yemek tabaklarının rengi nedir?

Hiç ağırlıklı mavi renk bir fast food restoranına denk geldiniz mi? Pek görmemişsinizdir, çünkü yapılan araştırmalarda mavi rengin yoğun olarak kullanıldığı ortamlarda yemekler daha az yenilmektedir. Renklerin insan beyninde ortaya çıkardığı etkileri kullanmak istiyorsanız, hemen mavi renkli yemek tabakları edinin veya mutfağınızın rengini mavi tonlarla değiştirin.

Bunun yanı sıra yemek yenen yerin sarı, turuncu ve kırmızı tonlarda olmamasını da sağlayın ya da bu rengin ağırlıkta olduğu ortamları tercih etmeyin. Zira bu tür renkler açlığı derinleştirmekte ve daha fazla yemek yemeye teşvik etmektedir.

Aydınlatmalar çok iyi olsun:

Yemeklerinizi ışığın az olduğu loş ortamlarda yemeyin, çünkü loş ışık yeme kontrolünü bozacaktır. Işığın az olması beyne gönderilen yeme sinyallerinde silikleşme oluşturmaktadır. Bundan ötürü de binlerce kalori almanız söz konusudur.

Yemek yenen ortamın çok iyi şekilde aydınlatılmış olduğundan emin olmalısınız. Bunun yanı sıra, hafif ve yavaş bir müzik de yemeği yavaş çiğnemenize yardımcı olacaktır. Bu sayede daha az kalori alma imkanına sahip olabilirsiniz.

Yemeğin nasıl yendiği önemli?

Yemek için sofraya oturulduğunda kontrollü hareket edilmesi çok önemlidir. Eğer kontrolü sağlayamazsanız, sofradan aşırı kalori alarak kalkma olasılığınız bulunmaktadır.

Yemekten önce koklayın:

Yapılan bir araştırmada 300 gönüllü yemek öncesi muz, nane ve elma koklayan deneklerin, koklamayan deneklere nazaran çok daha açlık duydukları ve daha az kalori aldıkları belirlenmiştir. Araştırmanın başındaki uzmanlar bu durumu, koklamanın beyne gönderdiği “ben besleniyorum” sinyaliyle ilgili olduğunu belirtmektedirler.

Çok rahat kıyafetler giymeyin:

Dar pantolon ve t-shirtler daha az yemek yemenizi sağlayacaktır. Dar kıyafetler sayesinde bedeninizi sıkar ve mideyi küçülterek daha hızı doymanızı sağlar. Ayrıca dar kıyafetler fazlalık kilolarınızı da gözler önüne serecektir. Bu nedenle, bol ve rahat kıyafetlerinizi yemeklerden sonra giyin ve fazla yemek yememiş olun.

Daha fazla bakteri tüketin:

Bu sizi şaşırtmasın. Söylediğimiz bakteriler bağırsak ve mide için yararlı olan probiyotiklerdir. Bu faydalı bakteriler, mide ve bağırsak sağlığı açısından çok faydalı olup, metabolizmanın hızlandırılmasında da görev üstlenmektedir. Bundan dolayı aşırı olmamak kaydıyla probiyotik bakımından zengin besinlerle beslenin.

Baharatları kullanın:

Yemeklerde kullanılan baharatlar, her biri lezzetli seçeneklerdir ve metabolizma üzerinde çok etkileri bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda en başta kırmızı biberin metabolizmayı hızlandırdığı belirlenmiş, bir sonraki öğünde alınan kalori miktarını düşürdüğü görülmüştür. Bu denli lezzetli ve keyifli bir zayıflama yöntemi az bulunur.

Yaşam tarzınız önemli:

Nasıl ve ne şekilde bir yaşam sürdürdüğünüz ile birlikte alışkanlıklar da kiloyla doğrudan ilgilidir. Peki, yaşam tarzınız ve alışkanlıklarınızda yapacağınız ufacık değişikliklerle kilo vermeye başlayacağınızı söylesek ne dersiniz?

Yatak odanızın sıcaklığı kaç derece?

Yattığınız odanın sıcaklığı 18 dereceden daha düşük tutulursa çok daha hızlı bir şekilde zayıflamanız mümkündür. Şaşırtıcı bir şey gibi geliyor olabilir, ancak bunun gayet mantıklı bir açıklaması var. O da şöyle;

Vücut kalori yakarak ısı elde etmektedir. 18 dereceden daha soğuk olan bir ortamda uyumak, vücudun ısınmak amacıyla daha çok kalori yakmaya zorlar. Bu sayede, uyku sırasında daha çok kalori yakma imkanınız olur. Bunun dışında yattığınız odanın ışık almaması da önemlidir. Bu konuda gerçekleştirilen çalışmalar karanlıkta uyuyan kişilerin, loş ışıkta uyuyanlara nazaran daha az obezite riski taşıdıklarını ortaya çıkarmıştır.

Az televizyon seyredin:

Her gün 5 saat ve daha fazla süre TV seyreden kişiler üzerinde gerçekleştirilen araştırmalar, TV seyretme süresinin yarı yarıya düşürülmesiyle araştırmaya katılan kişilerin fazladan 120 kalori yaktıkları görülmüştür.

Ara öğünleriniz yanınızda olsun:

Intermittent fasting gibi sistemler dışında, aç kalmak düşünüldüğü gibi kilo vermeyi sağlamamaktadır. Ara öğünleri yanınızda bulundurarak açlık hissinizi bastırabilir, metabolizmanızın hızını tüm gün yüksek düzeyde tutabilirsiniz. Yanınızdaki ara öğünlerin koku vermeyecek, uzun müddet taze olarak kalabilecek açlığınızı bastırabilecek türden olması önemlidir.

Tatlı arzunuzu bastırın:

Yemek yedikten sonra tatlı arzusu beyninize hükmediyorsa, sizlere çok basit ve etkili bir önerimiz bulunmaktadır. O da; vanilya aromasıdır. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, vanilya aroması tatlı krizlerini bastırma konusunda oldukça etkilidir.

Ayrıca vanilya kokulu mumların yanmakta olduğu yerlerdeki kişilerin de %4,5 oranında daha az tatlı arzuladıkları belirlenmiştir. Bunun dışında tatlı krizlerine krom eksikliği de yol açıyor olabilir.

Alerji için kullandığınız ilaçları yeniden düşünmelisiniz:

Yapılan çalışmalar H1 tipi antihistaminik ilaç kullananların kilolarının, kullanmayanlara nazaran 4 kg daha fazla olduğunu ortaya koymuştur. Eğer alerjiniz basit ise, antihistaminik ilaç almak yerine, alternatif yöntemler deneyebilirsiniz.

Zayıflamak için mutlaka spor yapmayı ihmal etmeyin

Tüm bu anlatılanların yanında mutlaka spor yapmayı unutmayın, düzenli olarak yapılan spor kalıcı olarak zayıflamanıza ve vücut kilo kaybederken dengeli bir şekilde vücudunuz bozulmadan zayıflamanızı sağlar.

Kaynak: Bu yazı, fitekran.com/kilo-vermek-icin-yapabileceginiz-13-sey/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

One Response

  1. dukan birası 12 Şubat 2019

Leave a Reply

nomu s20 купить

нарядные платья для девочки харьков

bestseller.reviews/back-to-traditions-or-main-secrets-of-first-class-hand-grinders/