İyi ve kaliteli bir uyku için 7 besin takviyesi

İyi ve kaliteli bir uyku için 7 besin takviyesi 1

Hayatımızın ortalama 1/3’ü uykuda geçmektedir. Hayatımızın çok önemli bir bölümünü içeren bu sürecin daha sağlıklı ve verimli geçmesini istemez misiniz? Uyku uyumakta güçlük yaşıyorsanız veya uykudan sık sık uyanıyorsanız, yazımızda besin desteklerinden bahsedeceğiz. Bu besin destekleri sayesinde deliksiz ve kaliteli bir uyku uyuma imkanına kavuşacaksınız. İşte, detaylar;

İyi bir uyku çekmek için 7 besin takviyesi ve öneriler

Kaliteli bir uyku uyumak, güzel geçecek bir günün işaretidir. Yalnızca güzel bir güne uyanmak değil, aynı zamanda sağlıklı kalabilmek için de iyi bir uykuya ihtiyaç vardır. Aşağıda deliksiz ve sağlıklı bir uyku için gereken 7 besin desteğini sıraladık.

Magnezyum:

Magnezyum, vücutta meydana gelen pek çok reaksiyonda görev alan çok önemli bir elementtir. Sinir sisteminin rahatlamasına, uyku esnasında vücudun daha hızlı şekilde onarılmasına katkı sağlamaktadır. Bu nedenle kaliteli ve iyi bir uyku için magnezyumu tercih etmenizi öneririz.

Gerçekleştirilen çalışmalarda düşük magnezyum bulunan kişilerin, sağlıklı bireylere göre çok daha güç uykuya dalabildikleri görülmüştür. Bunun yanı sıra, ZMA adlı bir supplementin içerisinde yer alan magnezyumun testosteron düzeyinin artmasına katkı sağladığı da bilinmektedir.

L-theanin:

L-theanin, yeşil çayda olan bir aminoasittir ve kişiye rahatlama sağlamaktadır. Beyindeki GABA salınımını da tetikleyen L-theanin aminoaisidi, çok daha kolay ve hızlı bir şekilde uykuya dalmayı, aynı zamanda da kaliteli bir uyku uyumayı sağlamaktadır.

Melatonin:

Oldukça güçlü bir antioksidan ve hormon olarak bilinen melatonin, biyoritim üzerimde oldukça etkilidir. Bu etkisinden dolayı melatonin, derin ve dinlendirici bir uyku uyumak ve uyku saatlerinin düzenlenmesi açısından çok önemlidir. Melatonin alımında uzmanlar haricen alınmasını pek önermeseler de, haftada 1-2 defa uyku ritminin sağlanabilmesi için alımında fayda olabilir.

D vitamini:

D vitamini eksikliği uyku bozukluğu ile de ilişkilendirilmektedir. Uyku kalitesinin arttırılması ve uyanma esnasındaki ruh halinde ciddi etkiler göstermektedir. Sabahları keyifli uyanabilmek ve kalitesi yüksek bir uyku uyuyabilmek için, besinler yoluyla ve güneşlenerek D vitamini almayı ihmal etmemelisiniz.

5-Hydroxytryptophane (5-HTP):

Depresyon ve uyku bozukluğunun tedavilerinde yaygın olarak kullanılan bir besin desteği olan 5-HTP, çok daha iyi ve kaliteli bir uyku uyumanıza, aynı zamanda da sabahları yataktan keyifli kalkmanıza katkı sağlamaktadır. 5-HTP ya da triptofan, iltihap oluşumunu desteklemektedir. Şayet iltihabi bir probleminiz varsa triptofan kullanımının kısıtlanması gerekmektedir.

Valerian ekstraktı:

Kedi otu olarak da bilinen valerian bitkisi, 2 bin yıldan daha uzun bir zamandır anksiyetenin önlenmesinde ve sakinleştirici olarak kullanılmış, kaliteli uyku uyunması konusunda insanlara destek olmuştur. Oldukça yaygın bir şekilde kullanılan ve önerilen valerian (kedi otu), beyin hücrelerinin arasındaki bağlantılardan geçmekte olan uyarıların oranlarını azaltmakta ve sakinlik sağlamaktadır.

Bu sayede beyin ve vücut sakinleşerek, çok daha hızlı bir şekilde uykuya geçmenizi ve de derin bir uyku uyumanızı sağlamaktadır.

Kaynak: Bu yazı, fitekran.com/iyi-bir-uyku-icin-7-besin-destegi/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

Leave a Reply

камагра таблетки

https://pharmacy24.com.ua/kamagra/kamagra-50-mg

https://pharmacy24.com.ua