Aşağıda bulunan hamilelik (gebelik) hesaplama aracı size gebelik süreci hakkında bilgi verecektir, son adet tarihinizi girin ve hesaplama butonuna basın ardından ay ay ve hafta hafta gebelik haftası hesaplanacaktır. Ayrıca, son adet tarihinizi doğru girerseniz, bebeğinizin burcu doğacağı tarih, ilk kalp atışı gibi günleri de size bildirecektir, gebelik hesaplama programı hafta hafta bebeğin gelişimi ve durumu hakkında da tahmini olarak detaylı bilgi verecektir. İşte Adet gününe göre gebelik hesaplama.

Adet gününüzün başlangıç tarihini girin (Adetin bittiği gün değil) ve hesapla butonuna basın:

Gebelik Haftası Hesaplama 1

 

Gebelik ve doğum haftası sonucu, adet gününün başlangıç tarihine göre hesaplanmaktadır, kesin sonuçlar için ultrason ile ölçüm yapılması gerekmektedir.

 

Kaç haftalık veya Kaç aylık hamileyim?

Hamile kalan bayanların büyük bir çoğunluğu, doktordan kaç aylık hamile olduğu hakkında bilgi aldığı ve kaç aylık veya kaç haftalık hamile olduğunu bildiği halde yinede hamileliğin kaç aylık olduğunu merak etmektedir, en çok gelen sorular, kaç aylık gebeyim, hamileliğimde kaç ay bitti, gebeliğimde kaçıncı aydayım gibi sorular yöneltilmekte, aslında bu karışıklığın nedeni, 1 ayın 4 hafta olmasından ileri geliyor, oysa 1 ay 4 hafta 3 gündür ve ufak sapmalar oluyor, bu durumda hamileliğim kaç ay sorusu net cevap bulamıyor, sizin burada yapacağınız hesaplama ay olarak değil hafta olarak hesaplamadır, çünkü hamilelik süreci 40 haftadır, bu durumda karışıklık yaşamamak için hafta olarak hesaplamak daha doğru olacaktır. Genellikle doktorların kabul ettiği gebelik haftası süreci şu şekilde kabul edilir.

Hamilelik haftası nasıl hesaplanır

4 ile 5 haftalık gebelik denir

8 ile 9 haftalık gebeliklere 2 ay bitmiş olarak kabul edilir

12 ile 13 haftalık gebelik bittiğinde ise 3 ay bitmiştir

16 ile 17 hafta bittiğinde ise 4 aylık gebelik bitmiştir

20 ile 21 haftalık gebelik bittiğinde 5 aylık hamilelik bitmiştir

24 ile 25 haftalık gebelik bittiğinde 6 ay bitmiş olarak kabul edilir

28 ile 29 haftalarda ise gebelikte 7 ay bitmiştir

32 ile 33 hafta bittiğinde 8 aylık hamilelik süreci bitmiştir

36 hafta bittiğinde 9 aylık hamilelik süreci bitmiştir ve artık sona yaklaşılmıştır, bu durumda ise doğum 9 ay değil, 9 ay 10 gün olmuş oluyor.

40 haftalık hamilelik bittiğinde ise 9 ay 10 gün tamamlanmış oluyor gün olarak hesaplandığında 280 gün olmuştur bu da toplamda 40 hafta eder.

Yani siz bu durumda gebeliğimin kaçıncı ayındayım gebeliğim kaç aya girdi acaba gibi sorular yerine hafta olarak hesaplamanız en doğrusu, gebelik hesaplamasında önemli olan hafta hesabıdır, çünkü gebelikte her şey ay hesabı değil haftalara göre yapılır, az önce belirttiğimiz gibi gebelikte tam 40 haftadır ve genellikle 38 ile 40 haftalar arası doğum gerçekleşir ve bebek dünyaya gelir, bazı durumlarda 41 haftayı bulabilmektedir, yine belirtmekte fayda görüyorum ki, gebeliğiniz adet tarihinizin ilk günü yani başlangıcına göre hesaplanır.

Peki adet düzensizliği varsa gebelik nasıl hesaplanır?

Bu durumda, gebelik haftasını öğrenmek için uzman bir doktor sizi muayene eder ve ultrason ölçümü yapar, bu durumda bebeğin kafa çapı ölçüsü back kemik uzunluğu ölçülür ve gebelik haftası hesaplanır, genellikle gebeliğin ilk aylarında doğru sonuçlar alınmaktadır.