Erkekte kısırlık, azospermi (Menide sperm olmaması)

erkek kısırlığı

Erkek kısırlığı en az kadın kısırlığı kadar önemlidir. Kısırlık yani çocuk sahibi olamayan çiftlerin neredeyse yarısında erkek kısırlığı etmendir. Özetle, çocuk sahibi olamayan erkekler en az kadınlar kadar incelenmeli ve testlere tabi tutulmalıdır.  İşte, erkeklerde kısırlık ve azospermi hakkında detaylı bilgiler.

Erkek kısırlığında dikkat edilmesi gereken durumlar; kısırlığın süresi, önceki gebelikler, daha önce bir tedavinin yapılıp yapılmaması, kadının tahlilleri ve tedavileri, cinsellik isteği, süresi ve sıklığı, çocuklukta inmemiş testis, idrar kesesi ameliyatı, fıtık ameliyatı olup olmama, çeşitli geçirilen enfeksiyonlar, kullanılan ilaçlar ve genetik hastalıklara bakılmalıdır.

Erkek kısırlığında cinsellik sorgulanmalıdır. Sık ilişki yaşamak, menide sperm sayısını azaltır. İlişki sırasında kullanılan kayganlaştırıcı kremler, spermleri öldürür. Doktor muayene sırasında kıllanma, saç ve vücutta yağı inceler. Penisin küçük olması hormon azlığı kaynaklı olabilir. Peniste akıntı, enfeksiyon kaynaklı olabilir. Testis boyutları incelenir.

Doktor peniste damar genişlemesi olan varikosel incelemesi de yapar. Doktor gerekirse ameliyat önerebilir. Laboratuar incelemesinde, meni incelenir. Meni örneği hastadan 3-5 gün cinsellik yapılmadan alınır.

Erkek kısırlığı neden olur?

Boşalmanın olmaması, kullanılan bazı ilaçlar,

Geçirilen ameliyatlar, damar tıkanıkları, şeker hastalığı,

Psikolojik bozukluklar, azalmış sperm sayısı, inmeyen testis, damar genişlemesi,

Hormon bozukluğu, menide canlı sperm olmaması, sperm yapısında bozukluk,

Anormal cinsel ilişki sıklığı, sperm sayısında bozukluk, bağışıklık sistemi hastalıkları olarak sayılabilir.

Azospermi nedir?

Menide sperm olmamasına azospermi denilmektedir.

Testiste hiç sperm olmaması durumunda bazen hastaya tedavi uygulanmaz çünkü sperm bulma şansı yoktur.

Bir tıkanıklık nedeni ile menide sperm yoktur. Bu durumda hastaya sperm aspirasyonu önerilir.

Sperm aspirasyonunda, doku içine iğne ile girilir sperm aspire edilir. Lokal anestezi altında uygulanır. Komplikasyon sorunu yoktur çok nadir olarak doku içi kanama oluşabilir. Doktor eğer az sperm aspire ederse bu durumda MESA uygulayabilir. Bu uygulama genel cerrahidir. Genel anestezi altında uygulama yapılır. Fazla sperm elde edilir.

Testis içinde belirli bir bölgede sperm üretiliyorsa TESE yapılır. Bu yöntem ile testis açılır ve belirli dokular alınır. Mikroskop altında dokular incelenir.  Bu durum mikroskop altında sperm aramadır.

Leave a Reply

salon-svadebny.com.ua

оправа для очков цена

Buy Winstrol online